Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
czwartek,28 marca
Imienieny:
Aniela, Sykstus, Joanna
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Historia wsi Franknowo
obrazek
Franknowo - wieś chełmińska, której dokument lokacyjny wystawiony został 3 grudnia 1346 przez wójta biskupiego Brunona z Lutr, nosiła podwójną nazwę: niemiecką Vranke-naw i pruską Vamlauken, która z czasem zanikła.
Wieś zlokalizowano na staro-pruskim polu osadniczym Vamlauken; w odległości pięciuset metrów na wschód od Franknowa jeszcze w XIX wieku istniały ślady staropruskiego grodu.
Zasadźcą wsi został Prus imieniem Heinko. Należy przypuszczać, że mieszkańcami wsi byli też Prusowie. Obszar wsi obejmował 91 włók, w tym 74 włóki czynszowe, dziesięć sołeckich, sześć kościelnych i jedna wolna.
W czasie wojny 13-letniej i ponownie w trakcie działań wojennych w latach 1519-1521 r. oraz wojny polsko- szwedzkiej, wieś została całkowicie zniszczona. Żadna z 74 włók czynszowych nie była obsadzona; do 1533 roku udało się na nowo zasiedlić 37 włók.
1 kwietnia 1585 biskup Marcin Kromer nadał niejakiemu Bartłomiejowi Mukowi karczmę, druga karczma we wsi powstała na podstawie przywileju biskupa Rudnickiego z 7 listopada 1613. Dokument ten przyznawał „zasłużonemu mieszczaninowi jeziorańskiemu" Fabianowi Agniterowi obszar ziemi, na którym w ciągu dwóch lat miał on postawić karczmę i płacić z niej czynsz w wysokości 5 grzywien rocznie. W 1688 r. we wsi gospodarowało 23 chłopów, sołtys, 4 zagrodników.
Kościół zbudowano we wsi wkrótce po jej założeniu. Przed 1426 rokiem był tu proboszczem Mikołaj Hamersdorf, a po tym roku Dominicus Sartoris. Kościół uległ zniszczeniu podczas wojny trzynastoletniej. W wykazie parafii za lata 1487—1528 brak wzmianki o kościele we Franknowie.
Został odbudowany w 1565 r., a w 1581 r. konsekrował go biskup Marcin Kromer, na cześć przeniesienia tu relikwii św. Stanisława i św. Katarzyny. W 1751 r. wzniesiono nową świątynię dzięki fundacji biskupa warmińskiego A.S. Grafowskiego, o czym świadczy barokowa tablica kamienna nad wejściem do kruchty. W 1843 r. zawaliło się sklepienie kościoła. W 1845 r. założono drewniany sufit. Ołtarz główny pochodzi z 1751 r. Mieści się w nim obraz św. Stanisława, namalowany przez biskupa Józefa Korzeniowskiego. W połowie XIX wieku do parafii we Franknowie należały wsie: Kramarzewo, Polkajmy,Wólka Szlachecka i Wielewo. Kościół jest zabytkiem trzeciej klasy, podobnie jak barokowa dzwonnica w murze cmentarnym.
Brak wiadomości o dacie założenia szkoły we Franknowie, wiadomo jednak, że szkoła taka istniała od chwili wybudowania kościoła, ponieważ — jak wiadomo — we wszystkich wsiach kościelnych na Warmii istniały szkoły parafialne.
W 1785 r. Franknowo zamieszkiwali Niemcy. W 1820 r. mieszkały tu 455 osoby, w 1848 roku — 595, w 1939 – 927.
Po II Wojnie Światowej zaczęła napływać do wsi ludność różnych narodowości – Rosjanie, Polacy, Ukraińcy.
Obecnie sołectwo składa się z dwóch wsi tj. Franknowa oraz Wólki Szlacheckiej i liczy około 700 mieszkańców.
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ